Ortodonti denilince akla ağzı metallerle dolu bir ergen gelir. Ve yine bu kanıya göre bu kişi ağzında tel olduğu için rahat yiyip içemez. Fakat bütün bildiklerinizi unutun. Ortodonti artık çok daha estetik ve hızlı. Ortodontide estetik yöntemleri şöyle sıralayabiliriz.

1-Metal Braketler: Metal braketler ortodontide uzun süredir kullanılmaktadır. Fakat eski kaba, hacimli görüntülerinin yerini küçük, parlak braketler almıştır. Ayrıca bu braketlerin kapaklı olanları da mevcuttur. Kapaklı braketlerde sürtünme daha az olduğundan tedavi süreleri oldukça kısalmaktadır.

2-Seramik Braketler: Adından da anlaşılacağı gibi seramik braketler camsı yapıya sahip braketlerdir. Diş renginde olan bu braketlerin çok yakından bakılmadıkça fark edilmeleri oldukça zordur. Özellikle metal görüntüsünden hoşlanmayan erişkin hastalarda sıkça başvurduğumuz yöntemlerin başında gelmektedir. Dezavantajları camsı yapıları sebebiyle köşe ve kenarlarında kırılma oluşabilmesidir. Diş hareketleri konvansiyonel metal braketlere göre ortalama 6 ay daha uzundur.

3-Şeffaf Plak (İnvisalign): Tel tedavisine alternatif olan bu yöntemde plaklar hastaya özgü üretilir. Belirli sayıda ve numara sırasına göre üretilen plaklar ile dişler aşamalı olarak düzelmektedir. 2 hafta kullanımdan sonra bir üst numaralı plağa geçilir. Bu tedavide hastanın plaklarını kullanımı son derece önemlidir. En az 22 saat plakların takılması gerekmektedir. Aksi halde bir sonraki plak dişlere tam olarak oturmamaktadır. Şeffaf plak tedavisi özel günlerinizde plaklarınızı çıkarmanıza olanak sağlar. Ayrıca diş teli kullanan hastaların tüketmemesi gereken sert ve asitli gıdalardan bu hastaların uzak durmasına gerek yoktur. Son derece estetiktir ve kullanımı kolaydır.

4-Lingual Braketler(Saklıtel): Ortodontik tedavide estetik yöntemler bir piramit olsa bu piramidin en tepesinde kesinlikle lingual braketler olurdu. Lingual teknikte braketler hastaya özgüdür ve altından üretilir. Bu braketler hastaların dişlerinin arkasına yapıştırılırlar. Diş telleri de bir robot tarafından hastanın çene yapısına göre imal edilir. Bu yöntem ile ortodontik tedavi gördüğünüzün anlaşılması mümkün değildir. Her yönü ile mükemmele yakın olan bu tedavinin tek dezavantajı maliyetlerinin oldukça yüksek olmasıdır.

Scroll to Top