Invisalign

‘’Ortodonti” kelimesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Muhtemelen dişleri metallerle kaplı bir genç. Gerçekten de bu tanıma uyan birçok ortodontik hasta var. Ancak artık geleneksel metal diş tellerine göre daha popüler hale gelen bir alternatif var: Invisalign® şeffaf plaklar.

Adından da anlaşılacağı gibi Invisalign şeffaf plaklar neredeyse görünmez poliüretan plastikten yapılmıştır. Metal veya şeffaf diş telleri gibi dişlere yapıştırılmak yerine, şeffaf plaklar tamamen çıkarılabilir. (Önemli sosyal durumlar, yemek yemek ve en önemlisi diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak için). Bu avantaj aynı zamanda bir dezavantaj da olabilir: Bu, plaklarınızı çıkarmanın cazibesine direnmeniz gerektiği anlamına gelir. Invisalign sisteminin diğer bazı avantajları şunlardır:

Gelişmiş Ağız Hijyeni — Çıkarılabilir şeffaf plaklar ile dişlerinizi metal braketlerden çok daha kolay temizleyebilirsiniz.

Hayalet Ortodontik Tedavi—Diş telleri görüntüsünden korkuyorsanız ve yaşınızın da bunun için ilerlemiş olduğunu düşünüyorsanız şeffaf plaklar ile tedavi sizin için harika bir çözüm olacaktır.

Yemek yeme özgürlüğü— Metal braketleri ve diş tellerini korumak için sert yiyecek ve asitli içeceklerden uzak durmanız gereklidir. Şeffaf plaklar ile hala bir eriği veya çıtır bir pizza kabuğunu ısırabilirsiniz.

Rahatlık — Invisalign plakların yapıldığı yumuşak, esnek malzeme, metal braketler ve diş telleri gibi ağzın yumuşak dokularını tahriş etmez.

Diş Gıcırdatmaya karşı koruma — Diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığınız varsa, şeffaf plaklar, dişlerinizi aşırı aşınmaya karşı koruyan ince gece koruyucuları olarak işlev görebilir.
Şeffaf plak teknolojisi yıllar içinde gelişim göstermiştir. Bir zamanlar bu tedavi yöntemi için çok zor olan bazı problemler oldukça kolay hale gelmiştir. Yine de geleneksel diş tellerinin daha faydalı olacağı bazı durumlar var. Bu konuyu sizinle ayrıntılı olarak polikliniğimizde konuşmaktan memnuniyet duyarız.

Invisalign Tedavisi Nasıl Çalışır?
Invisalign şeffaf plaklar da geleneksel diş telleri gibi dişlere kuvvet uygularlar. Bu kuvvet diş tellerindeki çekme kuvvetine nazaran daha çok itme şeklinde gerçekleşmektedir.
Invisalign plaklar için önce hastanın ağız içi kayıtları bir tarayıcı veya ölçü maddesi yardımıyla alınır. Daha sonrasında bu kayıtlar hekim tarafından İnvisalign sistemine gönderilir. Hastanın bozuk diş yapısı yazılım tarafından simule edilerek düzeltilir. Ortodonti uzmanı bu tedavi planını onayladığı takdirde plakların üretimine geçilir. Üretilen plaklar numara sırasına göre 2 haftada 1 yenisi ile değiştirilir. Bu plakların günde en az 20 saat hasta tarafından kullanılması gerekmektedir.

Dişlerinizin Bakımı

Yukarıda bahsedildiği gibi Invisalign sisteminin ana avantajlarından biri plakların diş fırçalama için takıp çıkarılabilmesidir. Her yemekten veya atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekir, Plaklarınızın da düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir; Bunu, onları fırçalayarak ve ardından ılık suyla durulayarak yapabilirsiniz. Ağzınızda plaklarınız varken sadece su içebilirsiniz. Diğer yiyecek ve içeceklerin tüketimi plağınızı deforme eder ve renklenmesine sebep olur.

Şeffaf Plak tedavisi ile dişleri düzelen kişilerin de retansiyona ihtiyaçları vardır. Yani dişleri yeni düzgün pozisyonda tutmak amacıyla dişlere görünmeyen tel takılması veya son şeffaf plağın bir süre daha hasta tarafından kullanılması gerekebilmektedir.