İyi bir ortodontik tedavi için bazen diğer disiplinler ile yakın ilişki içinde olmak gerekmektedir. Bunların başında da Ağız Çene Cerrahisi gelmektedir. Ortodonti ile Ağız Çene Cerrahisinin birlikte çalıştığı durumlar şunlardır:

Diş Çekimleri: Tedaviniz için diş veya dişlerinizin çekimine ihtiyaç duyabiliriz. Sıklıkla çapraşıklığınızı daha hızlı çözmek, dişlerinizin düzelmesi esnasında profilinizi kötü etkilememek amacıyla dişlerinizin çekiminizi isteyebiliriz. Merak etmeyin çekilen dişlerin yeri yine diğer dişler ile dolacak boşluklarınız kapanacaktır. Ayrıca 20 yaş dişleri de çekimini sıklıkla istediğimiz dişlerin başında gelmektedir.

Gömülü Dişlere Müdahale: Dişlerin ağıza sürme sırası ve zamanı bulunmaktadır. Eğer bu süreçte bir sorun fark edilirse dişlerin gömülü kalmasından şüpheleniriz. Bu durumda eğer dişler kendiliğinden sürebilecek durumda ise önce dişlere tel tedavisi ile yer açmaya çalışırız. Hala dişte bir hareket görülmüyor ise gömülü dişin üzerindeki kemik ve yumuşak doku kaldırılır. Daha sonrasında üzerine bir tutucu yerleştirilir. Ve hafif kuvvetler uygulanarak diş olması gerektiği yere getirilir.

Ortognatik Çene Cerrahisi: Eğer hastalarımız erişkin ve ortodontik problemleri çok şiddetli ise ortodontik tedavi tek başına yeterli olmaz. Bu durumda hastalarımızın çene ameliyatı olmalarına ihtiyaç vardır. Bu hastalar ortodontik tedavi görmeyecek anlamına gelmemektedir. Süreç şu şekilde işler. İlk olarak ortodontik tedavi ile dişler ve çeneler ameliyata hazırlanır. Daha sonrasında hasta ameliyata alınır. Son olarak ameliyat sonrası ortalama 6 ay dişlerin ve çenelerin oturması ve daha iyi konumlanması amacıyla ortodontik tedaviye devam edilir.

Dudak-Damak Yarığı: En yaygın olarak rastlanılan doğumsal anomalilerin başında gelmektedir. Tedavi edilmediği takdirde hastaların çene yapıları, büyümeleri ve beslenmeleri bozulur. Bebeklerimize doğumdan hemen sonra beslenme plağı hazırlarız. Böylece annelerini rahat emerler ve yeterli kiloya ulaşırlar. Daha sonrasında yarık bölgeleri birbirine yaklaştırılıp küçültülür. Burunda şekil bozukluğu var ise bu da düzeltilir. Bebeklerimiz yeterli kiloya ve kan değerlerine ulaştıklarında cerrahi işlem ile açıklık bölgesi kapatılır.

Scroll to Top