Ortodonti kliniğimize ziyaretiniz bizim için çok heyecan verici! Kapıdan içeri girdiğinizde kliniğimizin normal diş hekimi muayenesine benzediğini düşünebilirsiniz; Fakat burada yaptığımız tedaviler biraz farklı. Her şey ilk muayene ile başlıyor.

İlk seferinde bizimle uzun bir zaman geçirmenizi istiyoruz. Bu, sorularınızı sormak için bolca zamanınız olmasını sağlamak içindir. Sizden bazı bilgiler alacak, sizi muayene edecek ve çektirmeniz gereken bir film listesi hazırlayacağız.

Önce Bir Muayene Edelim.

İlk olarak probleminizin çene mi yoksa diş kaynaklı mı olduğuna bakacağız. Daha sonrasında tedavinize başlamak için uygun zamanı belirleyeceğiz. Prosedürümüz, dişlerin ilk halinin bir dizi fotoğrafı çekilerek başlar. Ardından, muhtemelen bir dizi radyografik (X-ray) görüntü alacağız. Bunlar dişlerinizin altında neler olup bittiğini görmemizi sağlar: örneğin kemiklerin ve eklemlerin konumu ve henüz çıkamamış dişler gibi.

Bazı durumlarda dişlerinizin ölçüsünü (kalıbını) de alabiliriz. Bu, kapanışınızın tam olarak bir kopyasını almamızı sağlar, böylece sorunun tam olarak ne olduğu ve en iyi nasıl tedavi edileceği anlaşılmış olur. Bunu yapmamız gerekirse, dijital tarama ekipmanını kullanırız veya sizden (veya çocuğunuzdan) birkaç dakikalığına macun benzeri yumuşak bir malzemeyi ısırmanızı isteriz; sonra onu çıkaracağız ve kalıbı laboratuvarımızda yapacağız.

Bu aşamalardan sonra sıra değerlendirmeye gelir. Kayıtlara ve görüntülere bakıp dikkatli bir inceleme yapacağız. Ağzın içine bakmanın yanı sıra, ağız açılıp kapanırken çeneler ses çıkarıyor mu, çiğneme veya yutmada herhangi bir sorun var mı bunları da inceleyeceğiz. Bu bilgiler ilk ziyarette doğru bir teşhis koymamızı ve tedavi planımızı tamamlamamızı sağlayacaktır.

Sizin için hangisi daha faydalı ona bakalım.

Muayeneden sonra size probleminiz olmadığını söyleyebiliriz veya tedavi önerebiliriz. Tedaviye, dişlerin ve çenelerin gelişim evresine göre hemen veya daha sonra başlanır. Eğer daha sonra başlanacaksa 6 ayda bir sizi rutin kontrollere çağıracağız. Üzerinde konuşmamız gereken konular şunlar olacaklardır.

•  Ortodonti tedavisi bana (veya çocuğuma) fayda sağlayabilir mi?

•  Diş veya çene problemlerimi düzeltmek için hangi yöntemler kullanılacak?

•  Aparat veya tellerimin gözükmemesini istiyorum hangi yöntemi seçmeliyim?

•  Benim diş veya çene problemim için hangi yöntem daha uygun olur?

•  Acil tedavi olmalı mıyım yoksa erteleme şansım var mı?

•  Tel veya aparat takınca canım acıyacak mı yemek yiyebilecek miyim?

•  Tedavim için diş çekimi gerekli mi?

•  Çekilen diş yerleri boş mu kalacak?

•  Tedavim ortalama ne kadar sürecek? Ne kadar sıklıkla kliniğinize gelmem gerekir?

•  Ödemelerimizin toplam tutarı ne kadar olacak? Taksit yapmamız mümkün mü?

Kliniğimizden ayrıldığınızda tedavi süreciniz ve en güzel gülümsemeye nasıl kavuşacağınız konusunda aydınlanmış olacaksınız. Işıl ışıl inci gibi dişler için artık daha fazla beklemeyin ve ilk muayene için bizi hemen arayın.

 

Ortodonti Tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi  “Ortodonti Nedir”  yazımızdan okuyabilirsiniz.

Scroll to Top